Ali Karakuş: “Türkiye Değişim Partisi Malatya İl Başkanlığı olarak çiftçilerimizin yanındayız!”

Ekonomi

Ali Karakuş: “Türkiye Değişim Partisi Malatya İl Başkanlığı olarak çiftçilerimizin yanındayız!”

      Türkiye Değişim Partisi Malatya İl Başkanı Ali Karakuş:

        “Yaz mevsimi gelmesiyle birlikte sulama suyundaki sıkıntılar ve Aşırı zamların yanında Personeller arasındaki yönetimlerin keyfi uygulamalar olduğunu söyleyen Türkiye Değişim Partisi Malatya İl Başkanı Ali Karakuş” Sulama birlikleri daha önce mahalli idare birimi belediye ve belde belediye gibi statüye sahipti. Burada devlet memurları, sözleşmeli personel, norm kadro statüsünde işçiler ile birlikte geçici işçi statüsünde çalışan personeller vardı. Çiftçi temsilcileri ile idare ediliyordu.

        Birlik başkanı, encümeni, denetim kurulu ve meclisi vardı. Daha sonra 2011 yılında 6172 sayılı sulama birlikleri kanunu çıkarıldı. Bu kanun ile devlet memurları buralardan alındı diğer genel bütçeye dahil kurumlara gönderildi. Sözleşmeli personel alımı bir daha yapılmadı. Burada çalışan sürekli işçiler ve geçici işçiler kaldı. Daha sonra sulama birliğinde yapılan değişiklikle birlik başkanlığı sistemi lav edilerek kayyum gibi DSİ mühendisleri atandı.

  Bu mühendislerde kadrolaşmak için burada yıllarca çalışan personellerin iş haklarını askıya almaya iş haklarını fesih gibi keyfi bir uygulama yaparak sadece derme sulama birliğinde 16 kişi işten çıkarıldı. 11 kişi kurum ile anlaşarak alacakları karşılığında iş haklarından vazgeçtiler.

         5 kişi mahkemeye vererek işe iade davası açtı. İşe iade davasını 3 kişi kazandı mahkeme kararına rağmen işe iade davasını kabul etmeyip alacaklarını ödeyeceklerini söylemektedirler. Buralar kimsenin özel ticarethanesi değil kendi eş dost akrabalarını işe almak için burada yıllarca çalışan personeller DSİ tarafından atanan mühendisler eliyle keyfi şekilde işten çıkarılıyor. Biz Türkiye Değişim Partisi ailesi olarak Sayın Genel Başkanımız Mustafa Sarıgül ün bizlere vermiş olduğu talimatla her zaman haklının yanında olacağımızı beyan eder ve bu haksızlığın takipçisi olacağımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz.

          Ayrıca sulama birliğinin adam kayırmalar ve haksızlıkları bununla da kalmamaktadır. Siz değerli basın mensuplarının da katılmış olduğu dünkü protestoya da değinmek istiyorum. Ben de o protestoda olmak isterdim. Bende bir çiftçi ve üreticiyim.

         Fakat biz yaşanmış olan bu haksız kazançlardan ve haksızlıklardan bir çiftçi olarak haberdarız ve bu işin takipçisiyiz. Bunu herkesin böyle bilmesini isteriz. Bu bir grup insanın değil tüm Malatyalı çiftçilerimizin sorunu olduğunu biliyoruz. Herkesin de böyle bilmesini isteriz.

         Çiftçilerimiz yalnız değildir. Biz Türkiye değişim partisi Malatya il Başkanlığı olarak çiftçilerimizin yanındayız. Buradan hükümet  yetkililerine sesleniyorum. Bu konular hakkında hükümet acilen harekete geçmelidir. Seçim arefesinde sokaklara düşüp seçim den sonra kimsenin kendilerine ulaşamamasıyla hükümet idare edilmez.

        Hükümet milletin içinde olmakla üretime destek olmakla olur. Üreticiyi desteklemekle olur. Bu olanlar karşısında gerçekten bir akıl tutulması içerisindeyiz. Sulama birlikleri idarecilerinin bir taraftan sene başında çiftçiden kayısı bahçesi 119 TL den beyan aldığı akabinde farklı  tarihlerde %15 ve 10 oranında indirim yaptıktan sonra sulama ücretinde ikinci bir artışa gidilerek bir taraftan üretici mağdur edilmiş, bir taraftan indirim ile kurum zarara uğratılmış sorumlulardan hesap sorulması gerekmektedir. İkinci defa yapılan zammın bir an önce iptal edilmesi gerekmektedir. Bir an önce bu sıkıntıların çözümü noktasında yetkilileri göreve çağırmaktayız.”

@44Alikarakus #AliKarakuş kimdir?

1982 Malatya Battalgazi doğumlu.

Evli, 3 çocuk babası.

Yusuf Kenan Anadolu Lisesi’nde okudu.

Anadolu üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu.

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü.

İş İnsanı; İthalat ve İhracat alanında ticari faaliyetlerde bulundu, tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta.

#TDP #TürkiyeDeğişimPartisi Malatya İl Başkanı.

SOSYAL MEDYA

https://www.facebook.com/profile.php?id=100063468495627

https://www.instagram.com/alikarakus044/


Haberi Paylaş: https://www.ktrhaber.com/?p=4233

Ekonomi, Genel, Gündem, Siyaset, Türkiye, Video Galeri