“İYİ Parti’den, Bursa İçin ‘Acil Su Yönetimi’ Çağrısı!”

Ekonomi

“İYİ Parti’den, Bursa İçin ‘Acil Su Yönetimi’ Çağrısı!”

İYİ PARTİ’DEN, BURSA İÇİN ‘ACİL SU YÖNETİMİ’ ÇAĞRISI

#İYİParti #TBMM Grup Başkanı ve #Bursa #Milletvekili Prof. Dr. #İsmailTatlıoğlu ile #İlBaşkanı #SelçukTürkoğlu, beraberlerindeki heyetle birlikte #DoğancıBarajı’nda incelemelerde bulundular.

Yapılan açıklamada, bu yıl ülkemizin genelinde yaşanan kuraklığın, #Bursa için çok daha büyük tehlike çanlarını bugünden çaldırmaya başladığı vurgulanırken, şehrin 50 günlük suyunun kaldığına dikkat çekildi.

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili

Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu: “Ülkemizin genelinde mevsim itibarı ile beklenen yağışların olmaması, barajlarımızı doğal olarak dibe vurdurdu. Bugün itibarı ile #Bursa’ya sadece 50-60 gün yetebilecek miktarda içme ve kullanma suyumuzun kaldığına endişeyle şahit olduk.

Elbette ki bu tespiti, bir şikayet konusu amacıyla yapmadığımızı özellikle vurgulamak isteriz. Derdimiz, iyice yaklaşan bir tehlikeye dikkat çekmek, hemşehrilerimize suyu çok daha tasarruflu kullanmalarını hatırlatmak, Bursa’da acil bir ‘#SuYönetimiStratejisi’ başlatılmasını önermektir. Bu noktada, bizlere de bir görev düşerse, muhalefet olarak elimizi taşın altına koymaya hazır olduğumuzu da ifade etmek isteriz.”

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu: “#DoğancıBarajı’nın yıllık kapasitesi  110 milyon metreküp, #NilüferBarajı’nın da 60 milyon metreküp. Şu andaki doluluk oranı Doğancı’da yüzde 29, Nilüfer’de ise yüzde 4,5’tur. Her iki barajda bugün itibari ile toplam 11 milyon metreküp su var ve söz gelimi 27-12-2020 günü şehre 155.920 metreküp su verildiğini biliyoruz.  Bazı günlerde çok daha fazla su kullanıldığını düşünürsek Bursa’nın maalesef sadece 50-60 günlük suyunun kaldığını görüyoruz.

Kentimizde ortalama 83 milyon metreküp su kullanıldığını düşünürsek Doğancı, Nilüfer, Çınarcık ve Gölbaşı göletinin yükseltilmesi çalışmalarının derhal başlatılması gerekiyor. İleride yaşanacak daha kurak yıllarda, bu korkuyu yaşamamak için özellikle #ÇınarcıkBarajı‘nın da arıtma bağlantısının yapılması şarttır. Özetle Bursa’yı yönetenler su ile ilgili acil eylem planı yapmalı ve en kısa zamanda Bursa kamuoyuna mevcut durumla ilgili açıklama yaparak, tatmin edici bilgiler vermelidir”

İYİ Parti Bursa Teşkilatı’nın #DoğancıBarajı incelemelerinde, #İsmailTatlıoğlu ve #SelçukTürkoğlu ile birlikte #GİK Üyesi #MüberraÇakır, Teşkilat Başkanı #ErkanZorba, Nilüfer İlçe Başkanı #LeventÖncü, İl Başkanı Yardımcıları #İbrahimErdoğan, #KeremArslan, #SabriAtlıoğlu, #HüseyinKoçak, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi #MehmetTemirtaş ve Osmangazi İlçe Yöneticisi #AytaçCihan hazır bulundular.


Haberi Paylaş: https://www.ktrhaber.com/?p=1815

Ekonomi, Genel, Gündem, Siyaset, Türkiye