@iyipartibursail Başkanı @YS_Turkoglu: “@iyipartibursail’in Gaz Lambaları; Keyif Zammını İptal Ettirdi! EPDK elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve tanıtım giderlerinin faturalara yansıtılması kararını iptal etti!”

Genel

@iyipartibursail Başkanı @YS_Turkoglu: “@iyipartibursail’in Gaz Lambaları; Keyif Zammını İptal Ettirdi! EPDK elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve tanıtım giderlerinin faturalara yansıtılması kararını iptal etti!”

#SelçukTürkoğlu @YS_Turkoglu @iyipartibursail İl Başkanı:

Elektrik faturalarındaki temsil ağırlama ve tanıtım gider kalemi kaldırıldı.

@iyipartibursail’in Gaz Lambaları; Keyif Zammını İptal Ettirdi!

#EPDK #EnerjiPiyasasıDüzenlemeKurulu elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve tanıtım giderlerinin faturalara yansıtılması kararını iptal etti.

“Demek ki aklın yolu birmiş. Hiç bir mantığı olmayan bir kalemin faturalardan çıkarılması isabetli olmuştur. #İYİParti olarak, zaten ekonomisi allak bullak olan milletimizin, bir de faturalar yoluyla soyulmasına izin vermeyeceğiz!”

“Şimdi aynı #EPDK, uygulamanın yanlış anlaşıldığını itiraf edip, kaldırıldığını açıklıyor. Bu çelişki bile söz konusu kararın ne denli keyfi bir kararla alındığını ortaya koyuyor” şeklinde konuştu. Dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama ve tanıtım giderlerinin elektrik faturaları üzerinden vatandaşın üzerine yıkılmasının ne akılla ne de mantıkla açıklanamayacak.”

“Aklı da, mantığı da geçtim, hiç bir vicdana sığmayacak bir kararın geri çekilmesi çok isabetli olmuştur. #İYİPartiBursaTeşkilatı olarak daha önce su faturalarındaki fahiş zamları ve ek kalemleri etkili bir eylemle protesto etmiştik. Onun sonucunda da #BursaBüyükşehirBelediyesi geri adım atmıştı. Geçtiğimiz hafta sonunda da gaz lambalarıyla Bursa #UEDAŞ önüne yürüdük ve elektrik faturalarındaki söz konusu gider kalemini protesto ettik. Nitekim bu yanlıştan da dönüldü. #İYİParti olarak milletimizin menfaatine olacak her girişimi etkili protestolarla bizzat sahada yapmaya devam edeceğiz. Vatandaşımızın içinde bulunduğu ve hepimizin bire bir yaşadığı sıkıntıları, dertleri dile getirmek boynumuzun borcudur!”

EPDK’NIN İPTAL KARARI

https://www.epdk.gov.tr/

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve tanıtım giderlerinin faturalara yansıtılmayacağını şu sözlerle açıkladı:

“Geçtiğimiz hafta yayınladığımız tebliğ ile gündeme gelen temsil ağırlama gideri konusunun bazı çevreler tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildi ve konu siyaset malzemesi haline getirildi. İşin doğrusunu bir kez daha anlatmak gerekiyor. EPDK bu tebliğ ile zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana -hatta özelleştirme öncesinde dahi- tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik. Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için Kurulumuz bugün toplanarak aldığı kararla; tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecektir.”


Haberi Paylaş: https://www.ktrhaber.com/?p=1702

Genel, Gündem, Siyaset, Türkiye, Video Galeri