Ali Babacan: “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin her cümlesinde 6 partinin mutabakatı var!”

Genel

Ali Babacan: “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin her cümlesinde 6 partinin mutabakatı var!”

#DEVAPartisi Genel Başkanı #AliBabacan, #HalkTV’de Suat Toktaş ile ‘Liderler Özel’ programında gündemi değerlendirdi.

18 Şubat Cuma Halk TV’de Suat Toktaş ile ‘Liderler Özel’ programı!

#AliBabacan:

“Mutabakat çok önemli. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin her cümlesinde 6 partinin mutabakatı var. O masa gerçekten Türkiye’nin yarınları için umut veren bir masa oldu.”

“Masaya konulan bütün konularda uzlaşma sağlandı. Bu çok kıymetli.”

“Avrupa Konseyi bizim kurucusu olduğumuz bir kurum. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, altında imzamız olan sözleşme. Türkiye’nin aynı zamanda bir Avrupa ülkesi olduğunu bunlar unutuyor.”

“Sadece hukuk, demokrasi değil her alandaki standartlar açısından biz Avrupa Birliği’ni önemli bir hedef olarak görüyoruz. Üye olalım ya da olmayalım önemli değil. Biz 84 milyon insanımızın Avrupa standartlarında bir hayatı hak ettiğini düşünüyoruz.”

“Demokrasiyi sadece seçimlerden ibaret gören pek çok ülke var. Türkiye’de demokrasi kazanırsa dünyadaki bütün demokratlar umutlanacak. 5 sene sonra ‘Otoriter rejimden tekrar demokrasiye ulaşan ülke Türkiye’ diye kitap kapaklarında yine Türkiye’yi göreceğiz.”

“Ülkeyi kutuplaştırarak yönetmek mi sonuç alıyor, yoksa ortak akıl ve istişareyle yönetmek mi sonuç verecek dünya görecek.”

“Parlamenter sistemin özünü çalıştıracak bir geçiş süreci tasarlamamız gerekiyor. Bizim kanaatimiz; tekrar bir seçimle ülkeyi belirsizliğe sokmamak. 5 yıllık bir paket olarak vatandaşlarımızın karşısına çıkmak.”

“Tabii ki hızlı icra ve kararlı duruş lazım. Ama bir karar verme vardır, bir de şekillendirme vardır. Kararı şekillendirmenin istişareyle gitmesi, kararı verirken de bir mutabakat zemini oluşması lazım. Bütün bunların hepsi geçiş süreci dediğimiz konu.”

“KPSS puanı bir anlam ifade etmiyor çünkü mülakatta işlerine gelmeyenleri eliyorlar.

“Koskoca ülke sehven yönetiliyor.”

“‘En ucuz doğal gazı biz kullanıyoruz’ diyor ama onu konutlar için söylüyor. Konutlar için sübvanse edilmiş hâli bile %47 artmış durumda.”

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası oldu Erdoğan’ın Merkez Bankası.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de yayınlanan Suat Toktaş ile Liderler Özel programının konuğu oldu.
Babacan şu ifadeleri kullandı:

‘84 milyon, Avrupa standartlarında bir hayatı hak ediyor’

‘Masaya konulan bütün konularda uzlaşma sağlandı’

“Altı kişilik komisyon dört ayda çok iyi iş çıkarttı. Masaya konulan bütün konularda uzlaşma sağlandı. Bu çok kıymetli. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin her cümlesinde 6 partinin mutabakatı var. O masa gerçekten Türkiye’nin yarınları için umut veren bir masa oldu.”

‘Daha neler neler olacak, görecekler’

“İktidar tarafı korkunç rahatsız. İlk defa karşılarında güçlü, ne yaptığını bilen ve gerçekten iktidara alternatif bir yapı oluşuyor. Beklemiyorlardı. Sayın Erdoğan ‘Beş benzemez… Yapamazlar, edemezler’ diyordu. Daha neler neler olacak, görecekler. Ülkeyi kutuplaştırarak yönetmek mi, yoksa siyasi ve toplumsal mutabakat arayıp, ülkeyi bir mutabakatla, ortak akıl arayışı ve istişare kültürüyle mi yönetmek sonuç verecek? Herkes görecek. Sadece Sayın Erdoğan veya Sayın Bahçeli değil; dünya görecek.”

‘Türkiye’de demokrasi kazanırsa dünyadaki demokratlar umutlanacak’

“Türkiye’de demokrasi kazanırsa; bu, dünyadaki bütün demokratları umutlandıracak. ‘Otoriterlik ve popülizm dalgası geldi ama nihayetine demokrasi kazandı’ dedirtmeliyiz. Bundan 5-10 sene sonra yazılacak kitapların kapağında Türkiye’yi ‘Otoriter rejimden demokrasiye ulaşan ülke’ diye olumlu, örnek model olarak göreceğiz.”

‘Gençler Avrupa’ya gitmek istiyor’

“Avrupa Konseyi bizim kurucusu olduğumuz bir kurum. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, altında imzamız olan sözleşme. Türkiye aynı zamanda bir Avrupa ülkesi. Dünyada en yüksek demokrasi standartları ortalama mutluluk endeksinin en yüksek olduğu ülkeler ağırlıkla Avrupa’da. Yurt dışına kaçmak isteyen gençlerimiz Avrupa’ya gitmek istiyor. 84 milyon insanımızın Avrupa standartlarında bir hayatı hak ettiğini düşünüyoruz.”

‘Bu kadar bol parayı dünya hiç görmedi’

“Amerikan Merkez Bankası’nın bilançosu ekonomiyi ilk devraldığımızda 720 milyar dolardı. Şu an 8,8 trilyon dolar. Aradaki parayı basmış, vermiş. Yarısını son iki yılda basmış. Avrupa ve Japon Merkez Bankası’nda durum aynı. Bu kadar büyük bir likiditeyi, bol parayı dünya hiç görmedi. Para bedava, faizi sıfır. Almanya’da hazine 5 yıl vadeli borçlanırken eksi faiz ödüyor. 100 euro borçlanıyor; 5 sene sonra 99,5 euro veriyor. Türkiye, varlık içinde yokluk yaşıyor.”

‘Döviz kuru bu kadar artmasaydı elektrik fiyatı sadece %50 artacaktı’

“Türkiye’deki enerji fiyatları, sadece dünyadaki enerji fiyatlarındaki artış kadar artmadı. Döviz kuru kadar arttı. Döviz kuru bu kadar artmasaydı, meskenler için elektrik fiyatı yüzde 103 değil, sadece yüzde 50 olacaktı. Aradaki fark tamamen kurdan kaynaklanıyor.”

‘İyi yönetilmezse yazın elektrik kesintileri olur’

“İyi yönetilmezse, yazın elektrik kesintileri yine olur. Sanayinin elektriği ve doğal gazı kesilir. Geçtiğimiz haftalarda yaşadık; sanayinin elektriği de doğal gazı da pat diye kesildi. İki gün önce OSTİM’deydim. Esnaf ‘Biz böyle bir şey görmedik. Karanlığa gömüldük, üretimimiz durdu’ diyor.”

‘Baklavanın içi boşaldı’

“Geçen gün tek kelimelik tweet attım: ‘Erdoğanverse’ dedim. Erdoğan’ın dünyası, bir hayal alemi… Türkiye’yle ilgili okuması da ‘Yapacağım’ dedikleri de bir hayal. Yanlış okuyor. Sistem boşaldı. Devletin içi boşaldı. Hazine’nin içi boşaldı. Merkez Bankası’nın içi boşaldı. Baklavanın içi boşaldı. Böreklerin içi boşaldı. Bu hale geldi memleket.”

‘Bileziğe muhtaç devlet görüntüsü güven sarsıyor’

“Vatandaşın kolundaki bileziğe muhtaç kalmış devlet görüntüsü güveni sarsıyor. Siz bu algıyı oluşturduktan sonra ekonomiyi nasıl düzelteceksiniz? Mümkün değil. Bu yöntemler işlemez. Siz Merkez Bankası’nın rezervini boşaltın, ondan sonra vatandaşın altınına muhtaç kalın. ‘1500 noktadan altınlarınızı getirin’ deyin. Niye getirsin? Avantajı ne? Bir kârı yok.”

‘Ülke sehven yönetiliyor’

“Ülke yönetilemiyor. Bu ülke sehven yönetiliyor. Kararnamede etin KDV’sini yüzde 18’e çıkartmışlar. Tepki gelince ‘Ya pardon, sehven olmuş’ dediler. Yeni bir kararnameyle onu düzelttiler. Sehven’in sözlük anlamı şu: Dalgınlık veya unutkanlık sonucu oluşan yanlışlıkla. Koskoca ülke inanın sehven yönetiliyor.”


Haberi Paylaş: https://www.ktrhaber.com/?p=3502

Genel, Gündem, Siyaset, Türkiye